سُست عهدان ارادت ز ملامت برمند

دلبرا ! پیش وجودت همه خوبان عدمند
سروران بر در سودای تو خاک قدمند 
شهری اندر هوست سوخته در آتش عشق  
خلقی اندر طلبت غرقه دریای غمند 
خون صاحبنظران ریختی ای کعبه حسن  
قتل اینان که روا داشت ؟ که صید حرمند 
صنم اندر بلد کفر پرستند و صلیب  
زلف و روی تو در اسلام ، صلیب و صنمند 
گاه گاهی بگذر در صف دلسوختگان  
تا ثناییت بگویند و دعایی بدمند 
هر خم از جعد پریشان تو زندان دلی است  
تا نگویی که اسیران کمند تو کمند! 

 
حرف‌های خط موزون تو پیرامُن روی  
گویی از مشک سیه بر گل سوری رقمند 
در چمن سرو ستاده است و صنوبر خاموش  
که اگر قامت زیبا ننمایی بچمند 
زین امیران ملاحت که تو بینی بر کس  
به شکایت نتوان رفت که خصم و حکمند 
بندگان را نه گزیرست ز حُکمت ، نه گریز  
چه کنند؟  اَر بکشی ور بنوازی خدمند 
جور دشمن چه کند گر نَکِشد طالب دوست  
گنج و مار و گُل و خار و غم و شادی به همند 
غم دل با تو نگویم که تو در راحت نفس  
نشناسی که جگرسوختگان در اَلَمند 
تو سبکبار قویحال کجا دریابی  
که ضعیفان غمت بارکشان ستمند 
سعدیا ! عاشق صادق ز بلا نگریزد  
سست عهدان ارادت ز ملامت برمند

پ .ن : روز سعدی بر همه دوستان  مبارک باد ! 

/ 25 نظر / 130 بازدید
نمایش نظرات قبلی
درددل

من هم همانند آقای احمدی نژاد اعتقاد دارم که مهم نیست که جه کسی از کجا ..وکی ...وچکاره است که حرف می زند .اعتقادم براین است که چه می گوئید .مهم اینست که ما خودمان خوب کار بکنیم واز صحبتهای دیگران استفاده بکنیم.حتی اگر انتقادی باشد ؟

درددل

هرگز یادم نمی رودکه در کیهان باچه عشقی چقدر شبانه روز آرام وقرار نداشتی وبدنبال خبر رسانی سالم -سریع فعالیت می کردی . آری من ناشناسم.ولی خداراشاکرم که خداشناسم و انسان -ایرانی-مسلمان-شیعه-و...............-هستم ومزدبگیر ووامدار هیچ گروه وحزبی نیستم.

ایرنایی

سلام جناب دژاکام لطفا اگر وقت کردید این مطلب ایرنای امروز را بخوانید و اگر قابل دیدید پاسخی مرقوم فرمایید. با تشکر [گل] http://irna-emrooz.blogfa.com/post-16.aspx

دوچشم

سلام. يك سوال داشتم كه اصلا به جناب سعدي مربوط نيست! اين قضيه كارهاي دولت سر دراختيار گرفتن سازمان حج و زيارت چيه؟ مي‌گن خود آقا با اين انتقال موافق نيستن! آقا معمولا تو اين جور مسايل سكوت مي‌كنن، فكر كنم داره سوءاستفاده مي‌شه! نكنه با دراختيار گرفتن حج و زيارت چيزي دست دولت مي‌آد؟! حالا به يك ارگاني داده مي‌شد كه مسئولش وجهه عمومي خوبي داشت، نه آقاي مشايي! نظر شما چيه؟

نگارنده

ممنون از توضیح! خیلی برام جالب بود، نمیدونستم که روز تولد اقبال بوده. من حس خوبی به این شاعر دارم. این شعر ازش تو یادمه: نهنگی بچه خود را چه خوش گفت..به دین ما حرام آمد کرانه به موج آویز و از ساحل بپرهیز...همه دریاست ما را آشیانه منتظر اون شعر خواهم بود. راستی میدونین چرا فکر کرده بودم دو تا شعره؟ به خاطر عکسی که وسط شعر انداختین من اون رو تو دو وعده خونده بودم، اول بالا و بعد از خوندن چند پیج دیگه قسمت پایین و بعد نظر؛ فقط مشکل اینجا بود که دقت نکردم اولی از سعدی نام نبرده بود که غزل رو ختم کنه! ضایع شدم، نه؟[خجالت]

هبوط

یک جمله از سعدی میگم که خیلی دوستش دارم: دشمن چون از همه حیلتی فرو ماند سلسله دوستی بجنباند‘ پس انگه به دوستی کارها کند که هیچ دشمن نتواند... یا حق

مهراوه من

سلام...اردیبهشت شیراز دیدنیست ...تشیف بیارید در خدمتتون باشیم....یا علی

نگارنده

این شعر رو هم پدرم نقل کردن همون لحظه که این کامنت رو دادم و از اقبال یاد کردم. من فقط بیت دومش رو حفظ بودم، ضمناً نمیدونستم مال اقبالِ. یادداشت هم کردم که الان اینجا هم دیدم. ممنون.

حسینی

با سلام و عرض خسته نباشید با توجه به اظهار نظر و پاسخ شما به کاربر محترم "دوچشم" آیا نظرتان در مورد حمایت از احمدی نژاد تغییر نکرده ؟ آیا بهتر نیست از میر حسین موسوی حمایت کنید و به ایشان رای دهید؟

حسینی

با سلام مجدد ضمن احترام به آرای افراد و عرض پوزش : اما من و سایر افراد با شعور به میر حسین موسوی که این همه امتیازات فراوان و سختکوشی و ساده زیستی و مقاومت و حقگویی و صفات فراوان دارد و هیچ اشتباهی نکرده رای میدهیم. ان شاء الله اگر زنده باشیم اول وقت صبح روز 22 خرداد در حوزه راي گيري حاضر خواهیم شد و رايمان را به نام مهندس میرحسین موسوی در صندوق خواهیم انداخت . مطمئن باشيد.